…men Leksand står kvar på stationen.
3 omgångar och lite snattat från några andra. Märkligt det här med spelschemat, ska det verkligen vara så svårt? Nej be mig inte… Men att redan ha nallat av omgång 37, Malmö – Frölunda, 3-2 och så ett par matcher ur omgång 6. Luleå – LHC, 4-0 och Växjö – Leksand, 4-1. Detta när bara 3 omgångar spelats klart, eller har dom?
Hur som haver, det är som det är.
Malmö har chockat och jag ska väl ändå säga att jag varnade en del för dom, tippade dom som sjua och det var nåt med en känsla. Får se om det där håller. Leksand som bottenlag var väl alla ense om men så botten? Spelet dom försökte sig på mot Luleå var väl inget skönspel direkt och ja. Perra har en del att bita i. En hel del.
Djurgården spöar Leksand med 5-2, torskar mot Malmö med 1-2 och så nollas man mot Karlskrona, 0-4. På hovet??? Dra några växlar på det den som kan.
Nej det är i början av säsongen och det mesta kan hända, och verkar göra det. Linköping har börjat en del uselt kan man säga. Ett halvtaffligt Tifo och så 4 torskar, 2 i sudden och 2 relativt klara om jag fattat rätt.
Örebro, nollade på poäng, Frölunda inte alls där vi eller i alla fall jag trodde dom skulle rivstarta, men sen är det väl lite som vi trodde, anade och kanske tippade. Hyfsat jämnt.
Det blir ett par strykgäng, det blir det. Jag tror fortfarande att Karlskrona får det svårt, Leksand står som sagt kvar på stationen, återtåget lär backa den här gången om det nu ska tågas alls något.
Färjestad har väl också trögstartat till mångas förvåning och så några åt andra hållet som vanligt. Dom kommer, var så säkra.
Luleå överraskar positivt. Man har ett spel som borde gett lite mer utdelning, ok, Saik är Saik men ändå. Det var bra spel i andra matchen, man stod upp bra på alla sätt och borde… Men nu handlar det om hockey och den logiken den finns ju inte.
Det enda som är sig likt är den underbara Klacken på H, den bästa i världen utmanar egentligen bara sig själva. Gott jobb, ponkar och töser, halstablettkonsumtionen lär bli stor i år, kanske investera i nåt karamellbolag…?
I morgon lördag nöter vi plast och visst ska det gå vägen. Dom ligger ju bara 2våa.
Kommentera